Ще си позволя да започна днешната среща с един цитат на съвременния шотландски романист и сценарист Ървин Уелш, който до голяма степен описва американския творец, Жан-Мишел Баскиа, когото в следващите ще ви представя.
“Голямото изкуство възниква, когато противоположностите се сближават”
Жан-Мишел Баскиа е едно от култовите имена на съвременното изкуство. И има защо. Многоликият творец впечатлява артистичния свят със своята непринуденост, дивост и дързост, изразени в произведенията му.
Заслуга за творческия път, по който художника поема, имат родителите му, които още в ранна детска възраст възпитават в него интерес, любопитство и любов към изкуството във всичките му форми и проявления. Американецът играе огромна и основополагаща роля за внедряване на графитите в света на изкуството и променя първоначалното им реноме, издигащо в култ консуматорството и комерсиализма.
Посланията, които Баскиа предава в картините си е много ясно и отчетливо и в повечето случаи обвързано с личен мотив - кауза. Едно от най-застъпените е породено от факта, че през целия си живот е преследван от дискриминация по отношение на цвета на кожата. Творбите му са средството, чрез което Жан-Мишел открито критикува застъпниците на расизма.
Баскиа прави освен графити, колажи, тениски с различни мотиви, пощенски картички. Характерно за стила му на работа е наивистичния, по детски стил, комбиниран обаче със сложни алюзии. Художникът употребява смесени техники, съчетавайки акварел и маслен пастел, цветна химикалка, въглен, молив и т.н.
Придържайки се към попарт културата и художниците от предходното поколение, Баскиа вмъква в работите си сюжети от различни исторически събития, като например убийството на Президента Кенеди. Независимо от модерния поглед и отчетливия реализъм в творбите му, Жан-Мишел се прекланя пред висшето изкуство и това, което то завещава. Самият той признава, че се е учил от любимите Пикасо и Леонардо да Винчи.
Въпреки че в произведенията му се усеща близост и сходство с тези на приятеля му Анди Уорхол, тези на Баскиа се отличават с по-сатиричен характер, с внедрени социални препратки към залегналите сред обществото расови стереотипи. През 1982г. Жан-Мишел прави първата си самостоятелна изложба в нюйоркската галерия "Annina Nosei", като картините, изложени на нея се продават още в самото начало.
Жан-Мишел Баскиа оставя на света една богата, цветна палитра от социални послания, които и до ден днешен го правят отличим и ненадминат като творец и име в попарта.
“Всяко произведение на изкуството е само лист от нечий живот”, Жан-Пол Сартр
Творбите на Жан-Мишел Баскиа могат да бъдат видяни в:
- Музей за Съвременно изкуство МАСВА, Барселона;
- Музей на Модерното изкуство МОМА, Ню Йорк